Systemy dociepleń ścian, oprócz właściwości izolacyjnych, odgrywają ważną rolę związaną z trwałością i estetyką elewacji budynku. Dlatego też należy uwzględnić lokalne warunki (temperatury i wilgotność powietrza, siłę wiatrów, bliskość budynku od zalesienia), bowiem te czynniki determinują wybór odpowiedniej izolacji.

Jednak bez względu na to, czy ocieplamy dach, czy też ściany budynku, ważny jest fakt, że właściwy dobór materiałów oraz prawidłowa instalacja systemów dociepleń ma niebagatelny wpływ na oszczędność energii niezbędnej do ogrzania budynku. Zatem koszt eksploatacji budynku jest silnie powiązany z jakością materiałów wykorzystanych do jego izolacji.
System docieplenia ścian zazwyczaj składa się z następujących warstw:
1. Ściana (wykonana z cegły, bloczka, które są także izolatorem).
2. Płyta styropianowa lub wełna mineralna klejona do ściany.
3. Klej do warstwy zbrojeniowej.
4. Siatka z włókna szklanego wraz z listwami narożnymi z siatką oraz listwą startową.
5. Ponownie klej do warstwy zbrojeniowej w celu pokrycia siatki.
6. Podkład tynkarski (rodzaj grunt jest zależny od rodzaju tynku).
7. Wyprawa tynkarska. W zależności od użytego materiału, może być: mineralna (malowana po nałożeniu) lub akrylowa, silikonowa, silikatowa, silikonowo-silikatowa (barwione w masie).

Do wykonania izolacji dachów niezbędna jest wprawdzie mniejsza ilość warstw, jednak prawidłowość wykonania izolacji ma znacznie większy wpływ na utrzymanie ciepła w budynku, w porównaniu z izolacją ścian.
Na ogół izolacja dachów składa się z następujących warstw:
1. Folia paroizolacyjna.
2. Polistyren ekstrudowany, styropian lub wełna mineralna.
3. Membrana dachowa.
4. Zewnętrzne pokrycie dachu (dachówka, blachodachówka itp.).